Mapa Arktidy

Arktida je název pro oblast okolo severního pólu. Název pochází z řeckého slova αρκτος, které znamenalo medvěd a vztahuje se k souhvězdí Malý medvěd a Velká Medvědice a na hvězdu Polárku.

Arktidské klima je ovlivňováno relativním oteplujícím vlivem moře (mořské proudy) a relativně ochlazujícím vlivem pevniny, zejména v zimním období (pevninské ledovce a studené vnitrozemské klima).

Na Severním pólu dosahuje v létě teplota 0 – 3 °C, v zimě se pohybuje okolo -30 až -40 °C. Extrémní teploty se vyskytují zejména v oblasti kontinentální Sibiře a Severní Ameriky, kde např. v okolí východosibiřského Ojmjakonu dosahují zimní minima -78°C a letní maxima přesahují +30 °C.

Globální oteplování v posledních desetiletích se nejzřetelnějí projevuje právě v polárních oblastech a způsobuje tání pevninských ledovců i mořského kerného ledu. Tato situace může v blízké budoucnosti významně ovlivnit nejenom stoupání mořské hladiny, ale i celosvětové změny klimatu v důsledku změn působení a tras mořských proudů.

Online mapa Arktidy


Zvětšit mapu


  
Středa 22. ledna 2020
Menu
Reklama